אל לב מהפכת המוח

סיעור מוחות בשילוב כוחות משבע פקולטות בדרך למהפכת המוח

בית הספר לחקר המוח הראשון מסוגו בישראל
בית הספר לחקר המוח הראשון מסוגו בישראל

"אנו עומדים היום בפתח מהפכת המוח. בשונה מהעבר, החוקרים של היום מבינים שהדיאלוג ביניהם הוא הכרחי". פרופ` אורי אשרי, ראש ביה"ס סגול למדעי המוח

 

רב הנסתר על הגלוי

המוח, האיבר המורכב ביותר בגופנו, שוקל רק שני אחוז ממשקל גוף האדם, אך מכיל כ-100 ביליון תאי עצב, המקושרים ביניהם על ידי טריליוני נקודות חיבור. הוא מרכז התודעה, המפקד העליון, המעורב בכל התהליכים המתרחשים בגופנו: שולח פקודות, מבקר ומנטר פעולות, רגשות, זיכרונות ותחושות.

 

חקר המוח התקדם רבות ב-60 השנים האחרונות, ועדיין, רב הנסתר על הגלוי במסע לפענוח מורכבותו של האיבר המופלא הזה. בשני העשורים האחרונים התברר ההכרח במחקרים בינתחומיים ובדיאלוג מתמיד בין חוקרים מתחומים שונים, על מנת להבין טוב יותר את תפקוד המוח, לפתח דרכים להשפיע על פעילותו, לרפא מחלות ולשלב ממשקים טכנולוגיים כדי לשקם אזורים פגועים. אנו נמצאים היום בפתחה של "מהפכת המוח", המעלה את חקר המוח למרכז הבמה המחקרית, כאחד האתגרים המרכזיים במדע.

 

לראשונה בישראל - בית ספר למדעי המוח

בית הספר סגול למדעי המוח, הראשון בישראל, נפתח באוניברסיטת תל-אביב בשנת הלימודים תשע"א. בית הספר מלווה את הסטודנטים המובחרים משלב התואר הראשון המיועד למצטיינים, דרך תכניות לתואר מוסמך ועד לדוקטורט. כאן הם פוגשים את טובי המרצים והחוקרים בתחום, המגיעים משבע פקולטות שונות: מדעי החיים, מדעי החברה, רפואה, הנדסה, מדעים מדויקים, מדעי הרוח ואמנויות.


 

מאחדים מוחות

בית הספר סגול למדעי המוח משמש במה מרכזית לשיתופי פעולה בין החוקרים, כמו גם עם חוקרים מחו"ל. הוא נבנה על יסודותיו האיתנים של חקר המוח הבינתחומי, אשר מתקיים באוניברסיטת תל-אביב כבר שנים רבות, בין היתר במסגרת מרכז-העל לחקר המוח ע"ש אדמס. יותר מ-70 חוקרים עתירי הישגים מציבים את אוניברסיטת תל-אביב בחזית המחקר העולמי בתחום. פעילותם משלבת מחקר בסיסי עם מחקר יישומי מתקדם הנתמך על-ידי 17 מרכזים רפואיים המסונפים לאוניברסיטה.

 

מהמוח לפועל

יותר משש תרופות למחלות האלצהיימר והפרקינסון – מספר שיא בקנה מידה עולמי - נמצאות כיום בשלבים שונים של פיתוח, פרי מחקריהם של חוקרי המוח של אוניברסיטת תל-אביב. כך גם מגוון טיפולים חדשניים לסכיזופרניה, ניוון שרירים, עיוורון ומחלות נוספות. התרופה פורצת הדרך, סירקדין, לטיפול בבעיות שינה כבר מיוצרת ומשווקת בעולם על-ידי מספר חברות פרמצבטיות בינלאומיות, והיד עוד נטויה. 

 
 
 
 
 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>