אוניברסיטת תל אביב השיקה את הקליניקה של המרכז הלאומי לטראומה וחוסן

הקליניקה מעניקה טיפול למטופלים המופנים על ידי משרד הביטחון והביטוח הלאומי וכן לאזרחים פרטיים בפנייה ישירה בעלות סמלית בלבד

25 דצמבר 2023
ליצירת קשר ולקביעת טיפול

ניתן ליצור קשר טלפוני עם הקליניקה בימים ראשון עד חמישי

 

בין השעות 20:00-9:00

 

טלפון לבירורים:

03-6406900

050-2874955

הקליניקה של המרכז הלאומי לטראומה וחוסן באוניברסיטת תל אביב פתחה את שעריה למטופלים בתחילת חודש ינואר, כתגובה לצורך המיידי בטיפול בפוסט-טראומה בעקבות המלחמה. הקליניקה משמשת כזרוע הטיפולית של המרכז לטראומה וחוסן לאומי אשר משלב מחקר, לימודי התמחות וטיפול בתחום הפוסט טראומה ובריאות הנפש.

 

בשנה הקרובה הקליניקה צפויה לטפל במספר רב של חיילי מילואים ואזרחים, נפגעי פוסט טראומה על רקע המלחמה וכן על רקע אזרחי. בשלושת החודשים הראשונים לפתיחת הקליניקה נתקבלו למעלה מ-900 פניות וניתנו למעלה מ-600 מפגשי טיפול לפונים המתאימים. הקליניקה קולטת מטופלים (אזרחים ומילואימניקים), בפנייה ישירה וכן מטופלים המופנים על ידי אגף השיקום של משרד הביטחון. בקליניקה 30 מטפלים ומטפלות שהינם מבכירי הקלינאים בתחום הפוסט טראומה בישראל, עם ניסיון טיפולי מצטבר של מאות שנים. כל המטפלים הוכשרו בטכניקות טיפול מגוונות לאורך הקריירה שלהם, דבר המאפשר לקליניקה להציע שיטות טיפול מגוונות המושתתות על עדויות מחקריות בדבר יעילותן. בשל הביקוש הרב, ובשל הערך הטיפולי הגדול שקיים בטיפול בפוסט טראומה זמן קצר יחסית לאחר התרחשות הטראומה, הקליניקה נערכת לקליטת אנשי מקצוע נוספים בתקופה הקרובה.

 

טיפול בעלות 50 ש"ח בלבד

באוניברסיטה מדגישים כי הקמת הבניין ע"ש מרים ומשה שוסטר המיועד למרכז לטראומה וחוסן לאומי החלה לפני כשנה והוא אמור היה להיפתח ב-2026 (המרכז צפוי לכלול את הקליניקה הטיפולית ואת מיטב המעבדות בתחום). אך בעקבות המלחמה, האוניברסיטה החליטה לעשות את ההתאמות ולפתוח את הקליניקה מיידית בשטח זמני שהקצתה לטובת הנושא. המטרה היא לאפשר מענה טיפולי מיידי לכמה שיותר מטופלים ובכך לסייע למערך בריאות הנפש בישראל, שעוד טרם המלחמה פעל במצב של אי-ספיקה וקושי משמעותי לספק את הצורך בטיפול פסיכולוגי.

 

"החלטנו להתגייס למשימה הלאומית ולרתום לטובת כך את התשתית האקדמית והידע המקצועי הנרחב של האוניברסיטה בתחום הטיפול בפוסט טראומה על מנת לאפשר טיפול אמין ומבוסס לכמות גדולה של פונים."

 

כל זאת במטרה לאפשר מענה טיפולי מיידי לכמה שיותר מטופלים ובכך לסייע למערך בריאות הנפש בישראל, שעוד טרם המלחמה פעל במצב של אי-ספיקה וקושי משמעותי לספק את הצורך בטיפול פסיכולוגי.

 

בראש המרכז הלאומי לטראומה וחוסן עומד פרופ' יאיר בר-חיים מביה"ס למדעי הפסיכולוגיה ובית הספר סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב. מומחה בעל שם עולמי בתחום המחקר והטיפול בפוסט טראומה. בראש הקליניקה של המרכז הלאומי לטראומה וחוסן עומד ד"ר אופיר לוי, שכיהן בעבר כמפקד היחידה לתגובות קרב בצה"ל, ומלמד בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

 

התשלום עבור טיפול לאזרחים פרטיים בפנייה ישירה יהיה סמלי בלבד - בסך 50 ש"ח. בשלב הראשון תעניק הקליניקה טיפולים שיעילותם מוכחת למבוגרים. כמו כן יטופלו בקליניקה הלאומית אנשי מילואים שיופנו על ידי אגף השיקום של משרד הבטחון. עם התייצבות מערך הטיפול במבוגרים ייפתח מערך מקביל לטיפול בילדים, מתבגרים ומשפחות. המרכז הוקם הודות לתורמים רבים מישראל ומרחבי העולם. תודה מיוחדת לקרן משפחת סמולאר. 

 

לסייע כמה שאפשר לעשרות אלפי נפגעי המלחמה

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת: "עד ה-6 באוקטובר תוכנית האוניברסיטה הייתה לפתוח את המרכז הלאומי לטראומה וחוסן בעוד כשנתיים. אולם אירועי ה-7 באוקטובר שכנעו אותנו להקדים את פתיחתה של הקליניקה ולהתחיל להפעילה מהר ככל האפשר. לצערנו, פוסט טראומה הפכה למכת מדינה, ואנחנו, כאוניברסיטה, ערים לצרכים של החברה בישראל, בוודאי בתקופה הקשה ביותר שידענו כמדינה וכעם. אנחנו מקווים לסייע עד כמה שאפשר לעשרות אלפי החיילים והאזרחים נפגעי הנפש כתוצאה מהטבח והמלחמה. אני בטוח שהקליניקה תרחיב את פעילותה במשך השנים הבאות ותתרום תרומה חשובה למדינת ישראל. הקמת המרכז והפעלת הקליניקה התאפשרו עקב נדיבותם של תורמי האוניברסיטה ברחבי העולם ".

 

"הקליניקה היא המובילה בתחומה בישראל בכך שהיא ממוקדת מקצועית בטיפול בטראומה נפשית ותחלואה נלווית. הקליניקה חרטה על דגלה לבחון כל העת את יעילות הטיפולים בהן נעשה שימוש במסגרתה, החל  משלב האבחון הראשוני ועד להשלמתם בהצלחה של הטיפולים".

 

פרופ' יאיר בר-חיים, ראש המרכז הלאומי לטראומה וחוסן באוניברסיטת תל אביב: "מיד עם פרוץ המלחמה והצטברות המידע על היקף הנפגעים והטראומה התגבשה ההבנה כי אנחנו צפויים לכמות גדולה של נפגעי פוסט טראומה שיזדקקו לטיפול מקצועי, אמין ולאורך שנים. הערכות חסר מדברות על כ-30,000 מקרים חדשים של הפרעה פוסט טראומטית ותחלואה נלווית בעקבות המלחמה. כיוון שכך, החלטנו להתגייס למשימה הלאומית ולרתום לטובת כך את התשתית האקדמית והידע המקצועי הנרחב של האוניברסיטה בתחום הטיפול בפוסט טראומה על מנת לאפשר טיפול אמין ומבוסס לכמות גדולה של פונים. פנינו למיטב המומחים המטפלים והמטפלות בתחום הפוסט טראומה בישראל ולשמחתנו רובם ככולם נענו והצטרפו אל הצוות הקבוע של הקליניקה. הקליניקה צפויה להיות המובילה בתחומה בישראל בכך שהיא ממוקדת מקצועית בטיפול בטראומה נפשית ותחלואה נלווית. הצוות הטיפולי ילווה את הפונים משלב האבחון הראשוני ועד להשלמתם בהצלחה של הטיפולים המוצעים בקליניקה".

 

ד"ר אופיר לוי, מנהל הקליניקה (ולשעבר מפקד היחידה לתגובות קרב בצה"ל): "כמי ששירת 25 שנים בצה"ל, מתוכן כמעט 10 שנים כמפקדה של היחידה לתגובות קרב במהלך ולאחר מלחמת לבנון השנייה ובמבצעי עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן, אני יודע שנכון לנו בקליניקה של המרכז הלאומי לטראומה וחוסן של אוניברסיטת ת"א, אתגר מקצועי גדול לצד שליחות שביסודה הרצון והיכולת להעניק את הטיפול המיטבי והיעיל ביותר לפונים שיפנו אלינו. לצורך כך, גייסנו מטפלים ומטפלות מומחים לפוסט טראומה עם ניסיון רב שנים בטיפול בסוגי טראומות מגוונות ובעלי ניסיון בשיטות טיפול מגוונות. יחד עם פרופסורים קלינאים בכירים מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ובית הספר לעבודה סוציאלית, גובשה מדיניות טיפולית התואמת את שלבי ההתפתחות של טראומה שתאפשר מתן מענה לאוכלוסיות פונים מגוונות".

 

לאתר הקליניקה וליצירת קשר > 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>